Kim jest kosmetolog? To pytanie może wydawać się prostsze, niż jest w rzeczywistości. Kosmetolog to nie tylko ekspert od piękna, ale przede wszystkim specjalista, który łączy wiedzę z zakresu dermatologii, chemii kosmetycznej oraz estetyki, by służyć swoją wiedzą i umiejętnościami tym, którzy pragną zachować zdrowy i młody wygląd skóry.

W naszym artykule przybliżamy, czym dokładnie zajmuje się kosmetolog, jakie ma kwalifikacje i w jaki sposób może wpłynąć na poprawę Twojego wyglądu oraz samopoczucia. Dowiesz się, jak przebiega wizyta w gabinecie kosmetologicznym, jakie są najnowsze trendy w pielęgnacji skóry, a także jakie kryteria należy brać pod uwagę wybierając profesjonalny gabinet kosmetologiczny. Zapraszamy do lektury.

Kim jest kosmetolog?

Aby nazwać się kosmetologiem, dana osoba musi mieć ukończone studia kosmetologiczne lub licencjackie. Kosmetolog specjalizuje się w zabiegach z zakresu pielęgnacji skóry. Zajmuje się on głównie profilaktyką, która ma na celu utrzymanie młodego wyglądu skóry. Do zadań kosmetologa należy także dbanie o poprawną kondycję naszej skóry. Do jego obowiązków należy także redukowanie zmian skóry takich jak np. przebarwienia.

Kosmetolog pracuje z lekarzami różnych specjalizacji, a jego praca przede wszystkim łączy się z dermatologią. Najczęściej wspólną pracę specjalistów możemy napotkać w gabinetach kosmetycznych, medycyny estetycznej czy odnowy biologicznej.

Jakie wykształcenie powinien posiadać kosmetolog?

Jak wspomniano wyżej, najważniejsze w pracy kosmetologa są studia. Jest to najważniejszy oraz niezbędny warunek, aby wykonywać ową pracę. Najbardziej odpowiednim kierunkiem jest oczywiście kosmetologia.

Na takich studiach, osoby chcące w przyszłości spełniać się w zawodzie kosmetologa, będą przyswajać dużą wiedzę medyczną – prowadzone są zajęcia m.in. z chemii kosmetycznej. Studenci nauczą się także nowości z zakresu marketingu i zarządzania, które mogą przydać się w przyszłości. Marketing oraz zarządzanie to niezbędne dziedziny, z których wiedzą powinna przyswoić osoba chcąca prowadzić własną działalność kosmetyczną.

W zawodzie kosmetologa niezwykle ważna jest dokładność czy zmysł estetyczny. Specjalista powinien także posiadać poczucie odpowiedzialności. W końcu odpowiada on za zdrowy wygląd skóry pacjenta oraz nawet jego zdrowie. Im większe wykształcenie posiada kosmetolog, tym bardziej świadomy jest tego, jakie mogą wystąpić zagrożenia.

Jak wygląda wizyta u kosmetologa i co ma na celu?

Kosmetolog, tak jak każdy inny lekarz, w pierwszej kolejności przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem. Jego obowiązkiem jest poznać nasze oczekiwania oraz bardzo dokładnie przeanalizować naszą skórę. Jeśli obie czynności zostaną wykonane, może on przejść do tematu odpowiedniej pielęgnacji oraz ewentualnych zabiegów. Dodatkowo może on zasugerować zmiany w obecnym trybie życia oraz sposobie odżywiania.

W zakres usług, jakie mogą nam zostać zaoferowane w gabinecie kosmetycznym wchodzą:

  • zabiegi kosmetyczne wykonywane w wysokim standardzie
  • zabiegi profilaktyczne oraz pielęgnacyjne, czyli np. oczyszczanie twarzy
  • zabiegi, które wspomagają leczenie dermatologiczne
  • doradztwo w zakresie pielęgnacji skóry (z uwzględnieniem odpowiednich kosmetyków czy preparatów) , trybu życia, sposobu odżywiania

Jak wyglądają zarobki kosmetologa?

Jak w przypadku każdego innego zawodu, zarobki zależne są od miejsca pracy. Mówi się, że średni zarobek kosmetologa mieści się w przedziale 4-5 tys. zł miesięcznie. Kosmetolodzy najczęściej pracują w gabinetach kosmetycznych oraz gabinetach odnowy biologicznej. O wyższy zarobek mogą powalczyć kosmetolodzy, którzy prowadzą własny gabinet kosmetyczny.

Jak wybrać odpowiedni gabinet kosmetyczny?

Aby wybrać dobry oraz profesjonalny gabinet kosmetyczny należy przede wszystkim zwrócić uwagę na kwalifikacje pracowników. Personel powinien regularnie uczestniczyć w szkoleniach, aby ciągle poszerzać swoją wiedzę. Najważniejszym dla nas punktem jest to, aby mieć do czynienia z ludźmi profesjonalnymi, którzy poprawnie oraz starannie wykonują swoją pracę.

Na kosmetologu ciąży ogromna odpowiedzialność za zdrowie oraz wygląd pacjenta, dlatego swoją pracę powinien wykonywać sumiennie. Warszawa jest miastem, w którym możemy znaleźć wiele profesjonalnych gabinetów kosmetycznych lub odnowy biologicznej, z bogatym doświadczeniem personelu.

Kliknij by ocenić post
[Łącznie: 5 Średnia: 4.8]