Dostosowanie stylu do różnych warunków pogodowych polega na umiejętnym łączeniu funkcjonalnych materiałów z modnymi fasonami. Warto bazować na warstwowości i doborze odpowiednich tkanin, a także zwracać uwagę na marki, które szyją ubrania nie tylko stylowe, ale też komfortowe do noszenia bez względu na panującą pogodę.

Warstwowe ubrania na przejściową pogodę

Największy problem z dostosowaniem stylu do warunków pogody pojawia się w sezonie przejściowym – wiosną i jesienią. Wtedy warto zacząć stylizację od koszulki z krótkim rękawem, a na to narzucić modną kurtkę – bomberkę, jeansową katanę czy oversizową marynarkę. Gdy pogoda jest wyjątkowo kapryśna i o poranku jest znacznie chłodniej niż wieczorem, warto zarzucić na plecy jeszcze kamizelkę. Rozwiązanie jest możliwe zarówno w przypadku wyboru stylu casualowego, jak i eleganckiego – w tym drugim przypadku luźne ubrania zamieniamy na elegancką koszulę, kamizelkę garniturową, marynarkę i płaszcz. Gdy robi się cieplej, po prostu zdejmujemy kolejne warstwy odzieży.

Dobór doskonałej jakości materiałów – wyznacznik dobrego stylu bez względu na pogodę

Warto wybierać przede wszystkim oddychające i odprowadzające wilgoć materiały, które latem zapewniają przewiewność, a zimą ciepło – bez zagrzewania skóry. Wśród naturalnych tkanin to przede wszystkim:

  • 100-procentowa bawełna – jest miękka, przewiewna i dobrze pochłania wilgoć, co czyni ją wygodnym wyborem na co dzień,
  • len – naturalna tkanina, która doskonale sprawdza się w upały. Len jest niezwykle przewiewny i chociaż łatwo się gniecie, dodaje mu to szlachetności. Jest świetnym wyborem na letnie ubrania, takie jak sukienki, koszule czy spodnie,
  • wełna merino – mimo że kojarzona z chłodniejszymi porami roku wełna merino sprawdzi się też wiosną czy jesienią. Ma właściwości termoregulacyjne, dzięki czemu utrzymuje ciało w komfortowej temperaturze bez względu na pogodę,
  • wiskoza – to tkanina pochodzenia naturalnego, uzyskiwana z celulozy. Jest lekka, oddychająca i dobrze odprowadza wilgoć, dlatego często stosuje się ją w letnich ubraniach. Ma właściwości podobne do bawełny, ale jest bardziej gładka i lejąca,
  • modal – jest podobny do wiskozy, ale jeszcze przyjemniejszy w dotyku. Ma lekko połyskujące wykończenie i wytwarza się go głównie z celulozy pozyskiwanej z drzew bukowych,
  • lyocell, znany również pod marką Tencel – to kolejna nowoczesna tkanina pochodzenia naturalnego, która jest miękka, oddychająca i przyjazna dla skóry. Doskonale odprowadza wilgoć i ma właściwości antybakteryjne.

Tkaniny techniczne, które uchronią przed deszczem i zapewnią skórze komfort

Również syntetyczne tkaniny używane w odzieży sportowej mogą być świetnym wyborem na różne warunki pogodowe. Skóra nie będzie się pocić na przykład w tkaninach technicznych, mikrofibrze czy nowoczesnych mieszankach poliestru wykorzystywanych do szycia nie tylko strojów sportowych, ale również casualowych kurtek czy płaszczy.

Warto zwrócić uwagę na podejście danej marki odzieżowej do kwestii wygody

Warto wybierać ubrania marek, które przykładają wagę nie tylko do fasonów, ale też wygody ubrań dopasowanych do różnych sezonów. Dobrym przykładem jest japońska marka Maison Mihara Yasuhiro znana ze swojego eksperymentalnego podejścia do streetwearu. Ubrania są często wykonane z wysokiej jakości tkanin. W kolekcjach znajdziemy m.in. dekonstruowane swetry, t-shirty, kurtki czy spodnie wykonane z materiałów takich jak bawełna, len, denim czy wełna. Warto zwrócić uwagę również na przemyślane sneakersy – gumowa podeszwa ułatwia utrzymanie obuwia w czystości i nie przemaka nawet, gdy aura na zewnątrz nie dopisuje.

Kliknij by ocenić post
[Łącznie: 0 Średnia: 0]