„Ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz że Cię nie opuszczę aż do śmierci”, no, chyba że pojawi się ktoś inny. I to właśnie z powodu tego „kogoś innego”, już w pierwszym kwartale 2022 roku, do sądów wpłynęło niemal 19,9 tys. pozwów rozwodowych.

Drugim najczęstszym powodem rozwodu, jest zdrada. Aż 26% rozwodników podaje właśnie ją, jako powód rozstania. Oznacza to, że aż jedna na cztery osoby w małżeństwie, rzeczywiście może być zakochana, tylko… w kimś innym niż obecny mąż lub żona (Jeśli w tym momencie 3 osoby obok Ciebie twierdzą, że to ich nie dotyczy, statystycznie wychodzi na to, że masz mały problem).

Jak wygląda to w kwestii mężczyzn? Czy zakochany żonaty mężczyzna jest w stanie stworzyć inny poważny związek, czy jak zawsze, chodzi mu tylko o jedno? Istnieje szansa na to, że żonaty mężczyzna zakochał się w Tobie bardziej, niż w poprzedniej partnerce? A może z Tobą będzie podobnie i za miesiąc lub dwa przyłapiesz go na przeglądaniu darmowych portali randkowych i bajerowaniu innej kobiety? Zapinaj pasy, bo przygotowałem dla Ciebie dużo konkretów.

Jak rozpoznać, że żonaty się zakochał? 6 sygnałów

Jeśli zastanawiasz się, czy żonaty mężczyzna się w Tobie zakochał, to dobrze trafiłaś! Chociaż nie ma uniwersalnego przewodnika ani listy kontrolnej, która z pewnością Ci pomoże, bo każdy mężczyzna jest inny (podobno), istnieje kilka sygnałów, na które warto zwrócić uwagę. Oto najpopularniejsze z nich:

Częsty kontakt, nawet gdy nie ma potrzeby

Jednym z najpopularniejszych sygnałów zakochania się, jest częsty kontakt, nawet gdy nie ma ku temu potrzeby. Z początku kontakt ten jest zdawkowy, jednak z czasem pojawia się coraz częściej i częściej, nie próbując już nawet ukrywać, że w całym tym kontakcie chodzi mu wyłącznie o Ciebie i jego pragnienie. Z reguły, tacy mężczyźni starają się nawiązać kontakt pod każdym pretekstem.

Możesz także sprawdzić: Jak wygląda uścisk dłoni zakochanego mężczyzny.

Jednym z sygnałów jest zwiększona ilość wiadomości i telefonów. Jeśli wcześniej rozmawialiście raz na jakiś czas, a teraz nagle dostajesz SMS-y czy e-maile kilka razy dziennie (bez konkretnej przyczyny), to może być to próba zbliżenia się do Ciebie ze strony Twojego znajomego. A jeśli te wiadomości są często nieistotne lub luźno związane z jakąkolwiek sprawą, to tym bardziej warto się zastanowić nad motywami.

Warto też obserwować treść rozmów. Czy Twój znajomy stara się dowiedzieć więcej na Twój temat, pyta o Twoje uczucia czy marzenia? Większość takich rozmów zazwyczaj odbywa się raz, może dwa, jednak zazwyczaj na tym się kończy.

Ale uwaga!

Nie każdy częsty kontakt musi od razu oznaczać miłość (ludzie mają różne powody, by nawiązać rozmowę). Dlatego warto zwrócić uwagę na emocje i sposób komunikacji. Jeśli Twój żonaty znajomy wydaje się bardziej otwarty, wrażliwy, a nawet zaniepokojony brakiem Twojej odpowiedzi, to może świadczyć o głębszych uczuciach. 

Podobnie jest z czasem, jaki chce spędzić z Tobą. Jeśli nagle ma więcej czasu dla Ciebie, unika innych znajomych czy własnej rodziny, aby być tylko z Tobą (nawet gdy spotkanie ma charakter czysto rozrywkowy), może to kolejny sygnał zakochania.

Tip: Gdy podejrzewasz, że ktoś się w Tobie zakochał, daj mu trochę przestrzeni i obserwuj jego zachowanie. Możesz też delikatnie spytać o motywy tak częstego kontaktu – odpowiedź może być bardzo wyjaśniająca.

Flirt

Jakby tego nie patrzeć, flirtowanie to coś więcej niż niewinna zabawa. Właśnie dlatego żonaty mężczyzna, który flirtuje z inną kobietą, nie tylko jest nią zainteresowany, ale często także może być w niej zakochany. Ale spokojnie, zanim zaczniesz panikować, pozwól mi wyjaśnić kilka rzeczy.

Przede wszystkim, uczucia to skomplikowana sprawa. Mężczyźni (i kobiety) mogą odczuwać różne emocje jednocześnie i nie zawsze jesteśmy w stanie je zrozumieć ani kontrolować. Dlatego warto się przyjrzeć temu bliżej.

Znane jest powiedzenie „zakazany owoc smakuje najlepiej” (zaraz, czy to nie było o jabłkach?). Otóż często pragnienie tego, czego nie możemy mieć, sprawia, że nasze uczucia są jeszcze silniejsze. W przypadku żonatych mężczyzn może to prowadzić do sytuacji, gdzie flirtowanie z inną osobą daje im poczucie ekscytacji i ryzyka (a kto by pomyślał, że zakupy na ostatnią chwilę przed zamknięciem sklepu mogą być tak podniecające?).

Teraz najważniejsze — czy flirtowanie oznacza automatycznie zakochanie się? Odpowiedź brzmi: tak, ale nie w każdej sytuacji. Wiemy, że istnieje pewien rodzaj „chemii”, która może występować między dwiema osobami. To niewytłumaczalna iskra, która czasami prowadzi do uczucia głębszego niż zwykłe sympatie. I to właśnie ta iskra może sprawić, że żonaty mężczyzna będzie flirtować z inną kobietą, a nawet zakocha się w niej. Dla obiektu namiętności mężczyzna jest w stanie zrobić naprawde wiele.

Dlaczego tak się dzieje? Cóż, ludzie ewoluowali (choć czasem wydaje się, że niektórzy wręcz przeciwnie :)) jako istoty społeczne i nasza biologia programuje nas do tworzenia więzi emocjonalnych z innymi. To normalne, że czasem będziemy odczuwać pociąg do osób innych niż nasz stały partner.

Tip: Jeśli masz wrażenie, że Twój partner flirtuje z inną osobą, spróbuj porozmawiać o tym szczerze. Być może uda się wyjaśnić sytuację i uniknąć nieporozumień.

Unikanie rozmów na temat żony i związku

W rzeczywistości, gdy mężczyzna zakochuje się w innej kobiecie, jego rozmowy z nią stają się bardziej intymne i często skupiają się na jej potrzebach oraz uczuciach. Jednocześnie chce uniknąć wspominania o żonie czy związku, aby nie psuć swojego „nowego” obrazu, który kreuje przed tą drugą kobietą.

Chęć ukrycia swoich uczuć jest częsta, wśród zakochanych mężczyzn. Pamiętaj, to, że stworzył on rodzinę pod wrażeniem wielkiego uczucia, wcale nie oznacza, że zostanie w niej na zawsze.

Polecamy także: Wzruszający list do faceta – jak napisać?

Ale to jeszcze nie wszystko. Unikanie rozmów na te tematy może wynikać również z poczucia winy (tak, mężczyźni czasami też mają wyrzuty sumienia!). Mężczyzna zdaje sobie sprawę, że zakochał się w innej osobie i czuje się źle z tego powodu, więc próbuje nie myśleć o tym, co ma w domu.

Unikanie rozmów zakochanego żonatego mężczyzny na temat swojego związku lub żony może oznaczać, że jest poważnie zainteresowany drugą osobą lub nawet jest w niej zakochany. Nie ma w tym nic dziwnego, jeśli wcześniej rozmawiał na ten temat bez oporów, lecz nagle zaczął unikać tematu. To, że zakochany mężczyzna zaczyna zachowywać się dziwnie, mimo że wcześniej tak się nie zachowywał, może oznaczać, że dopiero zrozumiał swoje uczucie.

Szczególna troska

Spójrzmy prawdzie w oczy – zakochanie się w innej osobie, będąc żonatym, to nie jest coś, co każdy mężczyzna może z łatwością przyznać. Dlatego warto zwrócić uwagę na pewne oznaki. Jeśli zauważasz, że żonaty mężczyzna okazuje szczególną troskę o inną kobietę, istnieje duża szansa, że zakochał się w niej. Ale dlaczego właśnie ta troska jest tak ważnym sygnałem?

Wielu mężczyzn ma tendencję do chronienia swoich uczuć i okazywania opieki tym, których kochają. Jeśli więc widzisz żonatego mężczyznę, który ciągle dba o inną kobietę, może to być dla niego sposób na okazanie miłości.

Ale to nie wszystko! Szczególna troska może też wynikać z tego, że ten chce dobrze wyglądać w oczach swojej sympatii (coś jak „rycerz na białym koniu”). Często nawet drobne gesty mogą świadczyć o silnych emocjach. Zastanów się, czy Twój znajomy troszczy się o drugą osobę, pomimo faktu, że ma swoją żonę?

Zmiana zachowania w Twojej obecności

Zmiana zachowania żonatego mężczyzny w obecności innej kobiety może być sygnałem, że coś się dzieje. Ale czemu? Otóż, gdy mężczyzna zaczyna odczuwać silne uczucia wobec kobiety, jego mózg zaczyna produkować więcej hormonów takich jak dopamina i oksytocyna (te „miłosne” hormony). W rezultacie jego zachowanie może ulec zmianie.

Na przykład, zaczyna on zwracać większą uwagę na swoją prezencję – dba o wygląd i ubiór, kiedy wie, że będzie w obecności tej kobiety. Może też stać się bardziej rozmowny i zabawny lub wręcz przeciwnie – staje się niespokojny i wycofany.

Tip: Jeśli podejrzewasz, że mężczyzna może być zakochany w innej kobiecie, zwróć uwagę na jego reakcje i zachowanie w obecności tej osoby. Śledzenie takich sygnałów pomoże Ci lepiej zrozumieć sytuację.

Składanie dwuznacznych propozycji

Kiedy mówimy o zakochaniu, często myślimy o chemii, czyli silnym uczuciu pociągu emocjonalnego i seksualnego do drugiej osoby. (Tak, te motyle w brzuchu!) A co sprawia, że takie uczucie rodzi się u żonatego mężczyzny? Otóż jest kilka czynników: długotrwałe nieszczęście w małżeństwie, monotonność życia codziennego czy brak emocjonalnej bliskości z partnerką.

Właśnie w takich momentach na horyzoncie pojawia się ta „druga kobieta”, która wydaje się spełniać marzenia i pragnienia (czasami to tylko przypuszczenia) żonatego faceta. I to właśnie wtedy zaczyna on flirtować i składać dwuznaczne propozycje. Pod wieloma względami zachowanie mężczyzny będzie zależeć od tego, czy obiekt namiętności jest świadomy stanu cywilnego wielbiciela.

Ale czy to oznacza, że każda dwuznaczna propozycja świadczy o miłości? Oczywiście nie. Ważne jest jednak zwrócenie uwagi na kontekst i okoliczności, w których dochodzi do takiego zachowania.

Zobacz także: Facet obserwuje mnie ukradkiem – co to oznacza?

Być może żonaty mężczyzna próbuje jedynie sprawdzić swoją atrakcyjność (coś na zasadzie „Czy nadal mam to coś?”) lub przeżywa kryzys średniowieczny (tak, te słynne „40-tki”). Wówczas flirtowanie i dwuznaczne propozycje mogą być jedynie formą samopotwierdzenia i niekoniecznie muszą oznaczać zakochanie. Jednak zawsze istnieje szansa na to, że w jego głowie zrodziło się już silne uczucie, które przeradza się w miłość i zakochanie.

Miłość, czy zauroczenie? Jak odróżnić zakochanego mężczyznę od chwilowego flirtu?

Jednak wielu osobom natychmiast nasuwa się pytanie, jak odróżnić prawdziwą miłość od chwilowego zauroczenia? Czy uczucie, które odczuwasz wobec tej osoby, jest czymś głębszym czy tylko powierzchownym i przejściowym? Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci rozróżnić zakochanego mężczyznę od chwilowego flirtu.

Zacznijmy od tego, że miłość to uczucie głębokie i trwałe. To nie tylko przyciąganie fizyczne czy wspólne zainteresowania – to coś znacznie więcej. Mężczyzna zakochany ma więź emocjonalną z partnerką, dba o jej dobro i jest gotów poświęcić się dla niej. Z kolei zauroczenie to raczej fascynacja i namiętność spowodowana atrakcyjnością fizyczną lub pewnymi cechami charakteru drugiej osoby.

Jeśli chodzi o zachowanie, zakochany mężczyzna będzie z Tobą otwarty i szczery (nawet jeśli czasami sprawia mu to trudność). Będzie chciał dzielić się swoimi myślami, emocjami oraz planami na przyszłość. W przypadku flirtu natomiast istnieje spora szansa na „grę” i ukrywanie prawdziwych intencji, aby jego żona nie dowiedziała się o romansie, ponieważ w gruncie rzeczy, on wcale nie chce jej zostawić.

Ale to nie wszystko! Bardzo ważne jest też, ile czasu i energii ukochany mężczyzna poświęca na budowanie relacji z Tobą. Jeśli jest zakochany, będzie inwestował wiele wysiłku w waszą wspólną przyszłość – od planowania wspólnej przyszłości po dbanie o codzienne szczegóły życia. Flirtujący natomiast będzie skupiony bardziej na bieżących przyjemnościach i emocjach niż długoterminowych celach.

Pamiętaj także, że żonaty mężczyzna stara się ukryć romans, aby jego kobieta nie dowiedziała się o tym. Z reguły mężczyźni starają się możliwie jak najdłużej ukrywać ten fakt. W praktyce oznacza to, że prawdopodobnie będzie on bardziej ostrożny, nie tyle w swoich uczuciach, co bardziej w sposobie ich przekazywania.

No to miłość… Tylko co zrobić, gdy żonaty mężczyzna kocha inną kobietę?

Mam nadzieję, że nigdy nie znajdziesz się w takiej sytuacji, ale cóż… życie bywa czasami niespodziewane i pełne wyzwań. Zakochał się we mnie żonaty facet, a przynajmniej jego mimowolne gesty o tym świadczą. Co robić? Zacznijmy od tego, że to nie jest łatwa sytuacja dla obu stron. Warto więc przyjrzeć się temu bliżej.

Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę, że uczucia innych osób są poza naszą kontrolą. Nie możemy nikogo zmusić do zakochania się lub przeciwnie – odkochania. Ale to nie wszystko! Kluczowe jest to, abyś sama dobrze wiedziała, czego chcesz i jak postępować dalej.

Zakładam, że Ty również nie chcesz narażać żadnej ze stron na ból i cierpienie. Dlatego warto otwarcie porozmawiać z tym mężczyzną i ustalić pewne granice. Jeśli masz wątpliwości co do jego uczuć czy motywów, pytaj (delikatnie) o konkretne przejawy zakochania oraz o przyszłość jego małżeństwa. Czasami może okazać się, że to tylko chwilowe zauroczenie lub ucieczka od problemów.

Niezależnie od odpowiedzi, które uzyskasz – pamiętaj o jednym: Ty też masz swoje życie i Twoje szczęście jest równie ważne jak jego. Nie poświęcaj całego swojego czasu i energii na tę sytuację – dbaj o siebie, rozwijaj swoje pasje, spędzaj czas z przyjaciółmi.

Warto również zastanowić się nad tym, czy warto angażować się emocjonalnie w relację z żonatym mężczyzną. Czy jesteś gotowa na konsekwencje takiego wyboru? A może warto szukać szczęścia gdzie indziej? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi – ważne, abyś podjęła decyzję świadomie i zgodnie ze swoimi wartościami.

Okej, teraz najważniejsze: co jeśli ten facet nie będzie chciał uszanować Twoich granic i uczuć? Wtedy musisz być stanowcza i konsekwentna. Odstaw emocje na bok, skup się na faktach oraz Twoim własnym poczuciu bezpieczeństwa. Jeśli będziesz miała wrażenie, że sytuacja wymyka się spod kontroli – nie krępuj się poprosić o wsparcie bliskich lub nawet profesjonalistów (psychologów, terapeutów).

Najczęściej zadawane pytania

Obiecuje, że zostawi żonę. Czy warto mu wierzyć?

Czy warto wierzyć żonatemu facetowi, który obiecuje, że zostawi żonę? Oto pytanie, które wiele osób zadaje sobie na różnych etapach swojego życia. Aby odpowiedzieć na nie, musimy przeanalizować sytuację z perspektywy psychologii i statystyk (tak, tak – liczenie ma tu również swoje miejsce).

Zacznijmy od tego, że zgodnie z badaniami aż 56% mężczyzn przyznaje się do niewierności w trakcie małżeństwa. To sporo! Ale to jeszcze nie wszystko. Wśród tych niewiernych panów tylko 5% faktycznie decyduje się na rozwód i rozpoczęcie nowego życia ze swoją kochanką. Możesz teraz przekalkulować swoje szanse (matematyka też może być romantyczna), ale warto się zastanowić nad tym, dlaczego tak się dzieje.

Otóż duża część mężczyzn obiecujących opuszczenie żony dla kochanki… po prostu tego nie robi. Czemu? Bo często szukają oni jedynie urozmaicenia w życiu osobistym i emocjonalnym. A Ty? No cóż… możesz być idealnym rozwiązaniem dla tych potrzeb.

Ale co gorsza, nawet jeśli Twój ukochany faktycznie opuści swoją żonę dla Ciebie (gratulacje?), proces ten może być niezwykle długotrwały i bolesny. Typowe etapy rostania – Rrozpad związku, podział majątku, walka o opiekę nad dziećmi – to wszystko może zajmować miesiące, jeśli nie lata. I jak myślisz, czy na pewno warto przejść przez tę traumę?

Musisz sobie również uświadomić jedną ważną rzecz: jeśli Twój partner potrafił zdradzić swoją żonę z Tobą (i obiecać jej opuszczenie), istnieje duże prawdopodobieństwo, że może kiedyś postąpić tak samo w stosunku do Ciebie. Chcesz ryzykować?

Okej, teraz najważniejsze: czy warto mu wierzyć? Moja odpowiedź brzmi: z dużym dystansem. Każda sytuacja jest inna i nie ma jednoznacznej recepty na to, co powinnaś uczynić. Dlatego warto:

  • Zastanowić się nad motywami swojego partnera (czy chce rzeczywiście zmienić swoje życie?),
  • Ocenić statystyczne szanse na spełnienie jego obietnic,
  • Skonsultować się ze swoją intuicją (czy naprawdę wierzysz mu, czy tylko chcesz wierzyć?).

Tylko Ty możesz ocenić swoją sytuację i podjąć odpowiednią decyzję. Ale pamiętaj, że wartość Twojego życia i uczuć nie zależy od tego, czy jesteś „wybranką” żonatego faceta. Zasługujesz na szczęście i uczciwość, a to może oznaczać, że czasem trzeba się zdystansować od takich relacji.

Jak odkochać się w żonatym facecie?

Zdarza się, że serce nie pyta o zdanie i zakochujemy się w żonatym facecie. Ale spokojnie, istnieją sposoby, aby odkochać się w takiej osobie. Przede wszystkim przyjrzyj się swoim uczuciom – czy naprawdę jesteś gotowa na konsekwencje związane z takim związkiem? Jeśli nie, zacznij rozumieć swoją wartość. Zasługujesz na kogoś, kto będzie dla Ciebie całkowicie dostępny.

Następnie odetnij wszelkie kontakty z tą osobą (tak, wiem, łatwiej powiedzieć niż zrobić). Nie ma sensu podsycać uczuć przez SMS-y czy spotkania „przyjacielskie”.

Zajmij się sobą i swoim życiem – znajdź nowe hobby, wyjedź na wakacje czy spróbuj nowych rzeczy. To pomoże Ci zmienić perspektywę i spojrzeć na sytuację inaczej. W końcu może być też pomocne wsparcie bliskich osób lub nawet terapeuty.

Podsumowując

Zakochanie się żonatego faceta? Chyba nie może być bardziej skomplikowane, prawda? Ale cóż, zdarza się i trzeba to zrozumieć. To jednak nie musi oznaczać katastrofy. Wszystko jednak zależy od konkretnej sytuacji i motywów.

Czasami ludzie są nieszczęśliwi w związkach i szukają uczucia gdzie indziej. W takim przypadku, mężczyzna może naprawdę chcieć porzucić swoje małżeństwo dla kogoś innego. Nie będę Ci pouczał co powinnaś wtedy robić, ale warto sobie uświadomić konsekwencje.

Co jeśli to tylko przelotna miłość? Mam tu na myśli sytuację, kiedy żonaty facet „przeskakuje” z jednej panny na drugą, nigdy nie angażując się poważnie . Wówczas warto zadać sobie pytanie: czy warto angażować się emocjonalnie z takim człowiekiem? Zapewne nie, ale decyzja należy do Ciebie.

Jeśli chodzi o przelotny seks, no cóż… tu sprawa jest bardziej oczywista. Niektórzy mężczyźni po prostu poszukują przygód i unikają odpowiedzialności za swoje uczucia (a także za uczucia innych). Dla nich to tylko sposób na oderwanie się od rzeczywistości. Tak czy inaczej, decyzja należy do Ciebie.

Źródła i dalsze lektury

  • https://www.infor.pl/prawo/nowosci-prawne/5462745,Liczba-rozwodow-w-Polsce-od-wybuchu-pandemii-koronawirusa.html
  • https://www.rozwodpoczekaj.org.pl/statystyki/
Kliknij by ocenić post
[Łącznie: 4 Średnia: 4.8]