Błędy żywieniowe oraz brak aktywności ruchowej, to najczęstsze elementy przyczynowo-skutkowe powodujące nadwagę, otyłość spadek kondycji i odporności. Według International Agency for Research on Cancer 2002 and International Association for Study of Obesity 2002 za umiarkowane uważa się ćwiczenia trwające minimum 60 minut dziennie.

Najprostszą metodą, pozwalającą połączyć aktywność fizyczną z praktycznym zastosowaniem jest jazda na rowerze. Dzienną normę można wyrobić w trakcie dojazdów do pracy czy po sprawunki. Jaki wpływ na nasze organizmy ma jazda na rowerze? Sprawdź, czy taka forma aktywności spełni Twoje oczekiwania?

Z artykułu dowiesz się między innymi:

 • Jakie są korzyści z aktywności fizycznej?
 • Dlaczego aktywność fizyczna jest ważna w życiu człowieka?
 • Co daje codzienna jazda na rowerze?

Jakie znaczenie ma aktywność fizyczna?

Wysiłek mięśniowy, który ma spowodować wyższy wydatek energetyczny, aniżeli spoczynkowy, poprawia sprawność organizmu, co z kolei znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób i schorzeń.

Preferowany rodzaj aktywności fizycznej zależy od kilku czynników:

 • celu, jaki chce się osiągnąć;
 • czasu trwania wysiłku;
 • intensywności treningu;
 • wielkości tętna;
 • przemian energetycznych (ćwiczenia aerobowe i anaerobowe).

Nie tylko zdrowie i przyjemność są motywatorami dla miłośników rowerów. Dla wielu osób znaczenie ma budowa ciała i jego masa. Niezależnie od tego, rodzaj ćwiczeń zawsze należy dostosować do swoich możliwości.

Rower najpopularniejszym sprzętem do aktywności fizycznej

Rower zdecydowanie podbił serca Polaków, o czym świadczy liczba sprzedawanych sztuk w skali roku. I słusznie! Okazuje się bowiem, że jest to nie tylko bardzo dobry trening praktycznie dla każdego, lecz także wspaniała forma przemieszczania się, bez szkody dla środowiska.

Rowery wymagają wysiłku, który podnosząc tętno, sprawia, że krew w żyłach krąży szybciej. W ten sposób poprawia się kondycja serca oraz całego układu krwionośnego.

Co daje codzienna jazda na rowerze?

Sport rowerowy niesie za sobą szereg korzyści, zarówno zdrowotnych, jak i ekonomicznych.

Wymieńmy, chociaż sześć spośród nich:

 1. Utrzymanie pożądanej masy ciała;
 2. Wspomaganie serca i układu krążenia;
 3. Wzrost siły mięśni, zdrowe stawy i kręgosłup;
 4. Zwiększenie wydolności;
 5. Lepsze samopoczucia;
 6. Oszczędność czasu oraz pieniędzy.

Wypada się cieszyć, na widok licznych rowerów zaparkowanych przy stacjach kolejowych, czy przystankach metra. Za zaoszczędzone środki finansowe (brak konieczności zakupu paliwa lub biletów) można stosunkowo tanio i łatwo nabyć wysokiej jakości sprzęt, dzięki któremu zyskasz dostęp do jednego z lepszych sposobów na bezpieczny trening całego ciała.

Kliknij by ocenić post
[Łącznie: 0 Średnia: 0]