Aż 53% zgonów w Polsce po 65 roku życia wynika z chorób układu krążenia, co ujawniają dane statystyczne. Mimo że czynniki genetyczne stanowią jedynie 30% przyczyn tej choroby, to znacznie większe zagrożenie stanowi połączenie niekorzystnych warunków środowiskowych i stylu życia. Ekspert medyczny alarmuje, że niektóre z naszych powszechnych praktyk znacząco szkodzą naszemu sercu.

W Polsce umiera rocznie ponad 170 tys. osób z powodu chorób sercowo-naczyniowych, co stanowi około 40% wszystkich zgonów. Proporcje te jednak znacząco rosną wśród osób starszych. Dr n.med. Janusz Prokopczuk z Grupy American Heart of Poland zauważa, że coraz więcej młodych osób cierpi na schorzenia serca. Jest to w dużej mierze rezultat stresującego trybu życia i małej uwagi poświęcanej zdrowiu. Dr Prokopczuk podkreśla, jak ważne są działania edukacyjne oraz inicjatywy typu Światowy Dzień Serca, które promują wiedzę o funkcjonowaniu serca.

Największe zagrożenia dla serca to:

– Nadwaga,

Dowiedz się więcej w tym temacie: Facet Specjalnie Się Nie Odzywa? Sprawdź Powody, Dla Których Mężczyzna Może Tak Robić!

– Niesprzyjająca dieta, bogata w wysoko przetworzoną żywność,

– Brak aktywności fizycznej,

– Nadużywanie soli.

Jeśli ciekawi Cię ten temat, to tutaj mamy drugi artykuł o podobnej tematyce: Po Co Facet Odnawia Kontakt? – Powody i Jak Reagować

Szczególnie niebezpiecznym czynnikiem jest przeżywanie długotrwałego stresu, który może prowadzić do poważnych zniszczeń w organizmie. Ekspert apeluje o wyeliminowanie używek, które są „trucizną” dla serca. Podkreśla, że serce uszkodzone raz już nie wróci do pierwotnego stanu, wzywając do unikania palenia papierosów, zarówno tradycyjnych, jak i elektronicznych, a także biernego wdychania dymu tytoniowego i spożywania alkoholu.

Jeśli chodzi o alkohol, to Polki i Polacy piją go alarmująco często – wynika to z Narodowego Testu Zdrowia Polaków 2023. Z raportu dowiadujemy się, że 80% dorosłych Polaków sięga po alkohol, przy czym 75% to kobiety, a 86% mężczyzn. Alkohol spożywa codziennie 9% badanych, kilka razy w tygodniu 19%, a kilka razy w miesiącu 22%. Ekspertyzy naukowe wskazują na to, że nie istnieje bezpieczna dawka alkoholu, co oznacza, że nawet sporadyczne spożywanie może źle wpływać na zdrowie.

Zobacz także: Naukowcy Opracowują Przepis Aby Białe Pieczywo Było Tak Samo Zdrowe Jak Ciemne!

Z kolei palenie papierosów dotyczy 28% Polaków. Należy do nich 21% osób palących regularnie i 8% okazjonalnie. Przeprowadzany właśnie Narodowy Test Zdrowia Polaków 2024 ma na celu pomóc w ocenie, jak styl życia wpływa na stan zdrowia. Ankietujący mogą otrzymać Indeks Zdrowia razem z poradami dotyczącymi poprawy kondycji fizycznej i zdrowotnej.

Źródło: Onet

Kliknij by ocenić post
[Łącznie: 0 Średnia: 0]